9. novembra 2019 – Intenzita vesmírnych a s vesmírom súvisiacich aktivít na Slovensku evidentne narastá. V jesenných mesiacoch prebiehajúceho roka 2019 sme v online priestore zaznamenali viacero nových podujatí, oznámení a ďalších aktualít z prostredia slovenských štátnych a súkromných organizácií, angažujúcich sa v sfére vesmírnych aktivít. Sumár týchto noviniek prinášame v zozname nižšie.
- Na pôde Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR prebehol v septembri workshop k 5. PECS výzve v rámci prístupového procesu SR do Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Prihlasovanie nádejných projektov je momentálne spustené až do 2. decembra 2019. Prezentácie zástupcov ESA a ďalšie materiály z tohto poudjatia sú dostupné na webe slovak.space. Ministerstvo školstva sprístupnilo taktiež pracovnú anglickú verziu Koncepcie vesmírnych aktivít SR, odprezentovanej v predchádzajúcich mesiacoch tohto roka
- Deň pred konaním spomenutého semináru zorganizovala Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Diverzifikačný workshop pod názvom “Getting into space”, zameraný prevažne pre firmy pôsobiace v oblasti elektrotechniky, strojárstva, vývoja progresívnych materiálov a IT, s cieľom priblíženia možností uplatnenia aj vo vesmírnom sektore. V rámci poskytovania diverzifikačných služieb sa SARIO sa čoraz aktívnejšie profiluje v sfére vesmírnych aktivít, čoho dôkazom je aj aktívna účasť zástupcov agentúry na 70. Medzinárodnom astronautickom kongrese (IAC) vo Washingtone, D.C.
- V kontexte tohto medzinárdoného kongresu zarezonoval úspech Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, ktorá sa stala členom Medzinárodnej astronautickej federácie (IAF) a v medzinárodnom tíme spolu s účasťou Slovenskej technickej univerzity (STU), Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) a slovenských firiem Spacemanic a Needronix získala s projektom cubesatu GRBAlpha druhé miesto v súťaži vyhlásenej IAF a spoločnosťou GK Launch Services. Za druhé miesto v medzinárodnej súťaži získali autori projektu 75 % zľavu na „letenku“ na palube rakety Sojuz-2 (predpokladaná cena po „zľave“ činí približne 13 500 EUR)
- Vesmíru bola venovaná pozornosť aj v slovenských diplomatických aktivitách v zahraničí. Slovenský diplomat Peter Pindják podpredsedá 4. výboru Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, ktorý sa vo svojej činnosti venuje aj téme vesmírnych aktivít. V piatok 1.11 zaznelo na pôde 4. výboru VZ OSN aj národné vystúpenie SR k téme vesmírnych aktivít. V inom duchu, slovenskí ekonomickí diplomati pôsobiaci na Slovenskom veľvyslanectve v Belgicku informovali o pracovnom stretnutí so zástupcami Luxemburskej vesmírnej agentúry.
- Skupina nadšencov pod hlavičkou Výťah.conf organizuje priebežne počas jesene sériu tematických večerov Space Talks k rôznym témam týkajúcich sa vesmírneho priemyslu. Tieto eventy tematicky nasledujú na jar zorganizovanú konferenciu Výťah. Najbližší Space Talk pod názvom „Everything you are afraid to ask about the space industry“ sa uskutoční 13. novembra 2019.
- Vzdelávaco-popularizačná iniciatíva košického Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (UEF SAV) pod názvom Space::Lab priebežne pokračuje v organizácií podujatí Space::Talks. Posledný, už šiesty Space::Talk, bol zameraný na tému kozmického odpadu. Z prostredia UEF SAV stojí tiež za zmienku, že kozmický inžinier Ján Baláž získal členstvo v International Academy of Asronautics.
- Astronómovia z Univerzity Komenského v Bratislave nainštalovali svoje originálne astronomické zariadenie na špičkových svetových observatóriách na Havajských ostrovoch. Systém AMOS (All-sky Meteor Orbit System) zaviedli na vrcholoch sopiek Haleakala a Mauna Kea. Systém AMOS na pozorovanie celej oblohy a určovanie dráh meteorov bol vyvinutý na Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (FMFI UK) v Modre. AMOS poskytuje vedecké informácie o meteoroidoch – malých telesách slnečnej sústavy a nepriamo aj o ich materských telesách, kométach a asteroidoch (© FMFI UK).
Čo sa týka SSPA, v združení sme sa v posledných týždňoch venovali prevažne vzdelávacej činnosti a podpore budovania kapacít v oblasti vesmírneho práva, prostredníctvom seminárov a diskusií na univerzitách v Banskej Bystrici a Trnave. Už šiestykrát v rade sa nám v septembri tohto roku podarilo vyslať slovenských študentov na Letnú školu ECSL o vesmírnom práve a vesmírnej politike.
Z bližiacich sa „vesmírnych“ udalostí v blízkom okolí dávame ešte do pozornosti:
- Otvorenie registrácie na Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition 2020