Indická ASAT skúška

27. Screenshot 2019-03-30 at 16.35.17marca 2019 – V stredu 27. marca 2019 vykonala India, doposiaľ len ako 4. krajina v histórii, úspešnú skúšku protidružicovej (ASAT) zbrane, zostrelením vlastného satelitu na nízkej obežnej dráhe Zeme. Testy ASAT zbraní demonštrujú vysokú technologickú spôsobilosť, prinášajú však so sebou tiež obavy o dlhodobú udržateľnosť využívania kozmického priestoru. Indický premiér Narendra Modi po skúške vyhlásil, že India sa týmto aktom preukázateľne stáva 4. vesmírnou veľmocou. Je zrejmé, že úspešný ASAT test posúva Indiu v hierarchii krajín angažujúcich sa vo vesmíre vyššie. V minulosti dokázali podobnú spôsobilosť preukázať len USA, Rusko a Čína, predpokladá sa, že Izrael ňou disponuje tiež.

Reakcie ostatných krajín na seba nenechali dlho čakať. Nemožno však povedať že by boli zásadne negatívne, snáď s výnimkou Pakistanu, ktorého vzťahy s Indiou sú dlhodobo napäté. Reakcie ostatných štátov v princípe neodsudzujú deklarovaný indický zámer demonštrácie sily, jednohlasná je však obava z možných negatívnych dôsledkov. Keďže indický ASAT test bol pomerne konzervatívnou skúškou upravenej balistickej rakety s priamym zásahom, náraz spôsobil značnú fragmentáciu zasiahnutého 720kg vážiaceho satelitu.

Indické pozícia deklaruje, že ASAT test bol prispôsobený týmto obavám, keďže sa uskutočnil na pomerne nízkej výške obežnej dráhy (cca 290km), čo by malo spôsobiť, že fragmenty vzniknuté pri zásahu by nemali ohroziť preplnenejšie vyššie orbity a takisto by mali v dôsledku zákonov orbitálnej mechaniky zhorieť v zemskej atmosfére do dvoch mesiacov. Pre porovnanie, známy čínsky ASAT test z roku 2007 sa odohral vo výške 865 km, kde vyše 3000 vytvorených fragmentov zostáva obiehať okolo Zeme prakticky až dodnes.

Politický dopad indického testu zostáva naďalej otvorený keďže ide o otázku významnej technológie ako aj ekonomickej zraniteľnosti v dôsledku prepojenia kozmických systémov do každodenného života. Takisto aj komerčná perspektíva indických rakiet, dnes často využívaných súkromným sektorom, môže zaznamenať turbulentnú reakciu. Aj slovenská družica skCUBE bola do kozmického priestoru vynesená práve indickým nosičom z indického kozmodrómu.

V nadväznosti na indický ASAT test či prebeihajúcu reorganizáciu amerických ozbrojených síl s cieľom vytorenia „vesmírnych síl“ sa dnes vesmír opäť preukazuje ako efektívny nástroj realizácie bezpečnostnej politiky štátu.