Pred 40 rokmi letela do vesmíru prvá česko-slovenská družica

Screen Shot 2018-10-24 at 21.52.32 copya24. októbra 2018 – Presne pred 40 rokmi, 24. októbra roku 1978, bola na zemskú obežnú dráhu zo sovietskeho kozmodrómu Pleseck vypustená prvá česko-slovenská družica Magion 1. Družicu skonštruovala Československá akadémia vied a do vesmíru letela pod záštitou programu Interkosmos. Magion 1 sa nachádzal na nízkej obežnej dráhe Zeme (LEO) takmer tri roky, až do 10 septembra 1981, kedy plánovane zhorel v atmosfére. Česko-Slovensko sa tým priradilo ku krajinám, ktoré majú nielen svojho kozmonauta, ale aj svoju vlastnú družicu. Vesmírna misia Vladimíra Remeka sa uskutočnila tiež v roku 1978, o niečo skôr v marci.

Prvoradou  úlohou družice bol výskum zemskej magnetosféry. Táto družica bola jedinečná nielen svojim vedeckým poslaním, ale aj technologickým prevedením. Napríklad, družica bola skonštruovaná do presne definovaného tvaru 30x30x16cm a vážila 15kg. Z dnešného pohľadu sa tak jedná o prvý mikrosatelit na svete, skonštruovaný pre vedecké účely, pripomínajúci vo viacerých ohľadoch dnes populárne cubesat-y. Ďalším unikátom bol aj spôsob rozkladania antén družice pomocou pružiny, ktorá sa vo vesmírnych podmienkach iniciovala rozpálením poistky zo silónového vlákna. Táto technológia sa v kozmických technológiách používa dodnes.

Týmto historickým činom sa Česko-Slovensko rovnako stalo krajinou, ktorá naplnila svoje existujúce medzinárodné záväzky, a 13. júna 1979 následne registrovala Magion 1 ako svoju prvú národnú družicu v registri OSN.

Toto výročie sa jednoznačne radí k tým, ktoré si spoločne v roku 2018 pripomíname.

Picture1magion