Luxemburská vesmírna spolupráca s Českom a Poľskom

20181010_lux-min-economy-czech-min-transport-600-39311. októbra 2018 – Český kosmický portál informoval 10. októbra o novej medzinárodnej spolupráci medzi Českou republikou a luxemburským veľkovojvodstvom, v podobe podpísania „Memoranda o spolupráci v rámci prieskumu a využívania zdrojov vo vesmíre“. Na webe SSPA sme nedávno informovali o pokračujúcich luxemburských aktivitách spätých s témou využívania nerastného bohatstva v kozme. Česka republika, podobne ako Luxemubrsko, členský štát ESA, dlhdodobo vykazuje čoraz intenzívnejší verejný záujem o vesmírnu činnosť.

Tlačové vyhlásenie ďalej poukazuje na snahu o hľadanie spoločného medzinárodného prístupu k otázke využívania zdrojov vo vesmíre (napr. na hospodárske účely). Luxemburská strana, v zastúpení podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Étienna Scheindera vníma podpis memoranda ako ďalší z krokov medzinárodnej podpory iniciatívy SpaceResources.lu , zameranej (predchádzajúce podobné memorandá s Portugalskom, Japonskom, Čínou a Spojenými arabskými emirátmi). Český minister doprady Dan Ťok pri podpise memoranda zdôrazňoval širší medzinárodný aspekt a snahu Česka prispieť k medzinárodnej diskusii o téme využívania zdrojov vo vesmíre.

Česká verzia tlačového vyhlásenia je dostupná tu.

Luxemburské tlačové vyhlásenie (v anglickom jazyku) je dostupné tu.

DOPLNENIE z piatka 12. októbra 2018 – Luxembursko podpísalo podobné memorandum o spolupráci následne aj s Poľskom. Obsahová stránka dohodnutej spolupráce je podobná luxembursko-českému memorandu. Viac informácií je dostupných tu.