Ako prezidentské voľby v USA ovplyvnia smerovanie NASA

7. novembra 2016 – O niekoľko dní sa rozhodne, kto bude stáť na čele najväčšieho strategického aktéra vo vesmíre. Aj napriek tomu, že obaja kandidáti na prezidenta USA, Donald Trump a Hillary Clintonová, oficiálne ustanovili svoje pracovné tímy pre oblasť vesmírnej politiky, konkrétne mená a predstavy sú ešte neznáme. Rovnako tak, na zásadné rozhodnutia zo strany NASA o svojej budúcnosti ako aj americkej vlády sa už pomerne dlho čaká. Práve výsledok nadchádzajúcich volieb môže, ale aj nemusí, byť dlho očakávaným míľnikom pre budúcnosť vesmírnych aktivít USA.

Proces zmien v NASA bude prebiehať počas roku 2017 a bude zavŕšený až keď nové vedenie predstaví návrh rozpočtu na rok 2019. Zástupcovia NASA zdôrazňujú niekoľko tém, ktorým bude musieť nové vedenie venovať pozornosť v krátkodobom horizonte. Je to predovšetkým budúcnosť Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), vrátane úloh súkromného sektora a možného predĺženia životnosti ISS po roku 2024. Ďalšími úlohami, ktorými sa bude musieť nové vedenie zaoberať sú rozširovanie partnerstiev, či potenciálna spolupráca s Čínskou ľudovou republikou, malé satelitné programy, vývoj raketových nosičov, vesmírne technológie a aeronautika.

Zmeny vo vedení NASA sa zrejme uskutočnia až niekoľko mesiacov po inaugurácii nového prezidenta USA. Ani jeden z oboch kandidátov nezverejnil návrhy personálnych zmien, ktoré chcú uskutočniť v NASA. Michael French, vedúci personálneho oddelenia NASA uviedol na stretnutí Rady pre komerčnú vesmírnu dopravu (Commercial Space Transportation Advisory Committee – COMSTAC), ktorá spadá pod Federálny úrad pre letectvo, že mená kandidátov na riadiace posty v NASA môžu byť zverejnené čoskoro. Aj keď zmeny v NASA by sa mali udiať krátko po nástupe nového prezidenta, French si myslí, že to bude ešte dlho po inaugurácii nového prezidenta 20. januára. Nová vláda bude v jarných mesiacov zaneprázdnená zostavovaním návrhu rozpočtu na rok 2018. NASA pripravila návrh svojho rozpočtu na rok 2018, ktorý zahŕňa len prebiehajúce programy. Nové vedenie to však môže zmeniť.

Rudy de Leon z Centra pre americký pokrok, ktorý zastával vedúce pozície v Pentagone počas vlády prezidenta Clintona, vyzval budúce vedenie NASA, aby nerobilo zásadné zmeny v prebiehajúcich programoch. Nebolo by podľa neho dobré, aby bolo zastavené financovanie prebiehajúcich programov. De Leon by ďalej podporil mierne zvýšenie dotácií pre lety do vesmíru s ľudskou posádkou a označil dlhodobé plány NASA za pevné. Podporil aj rozvíjanie partnerstiev so súkromným sektorom a spoluprácu s ďalšími štátmi.

Robert Walker, člen kongresu za Republikánsku stranu, ktorý sa v posledných týždňoch stal poradcom Donalda Trumpa pre vesmírnu politiku, presadzuje predstavu, ktorá by mala priniesť zásadnú zmenu, ktorá by mala byť vizionárska, prevratná, koordinovaná a pružná. Tento plán má niekoľko kľúčových bodov, ako napríklad obnovenie Národnej rady pre vesmír, vývoj nadzvukových technológií a používanie malých satelitov. Dlhodobejším cieľom tohto programu by bolo preskúmanie celého solárneho systému človekom do konca tohto storočia.

Vo vesmírno-politickej stratégii de Leona aj Walkera možno badať niekoľko spoločných znakov, ako napríklad potrebu zlepšenia komerčne zameraných vesmírnych aktivít a predĺženie životnosti ISS. Obaja sa tiež zhodli na posilnení úlohy Číny vo vzťahu k ISS. Walker uviedol, že na obežnej dráhe je potrebné s Čínou spolupracovať a USA s Čínou sa môžu navzájom veľa od seba učiť.