Stanovisko SSPA k vypusteniu severokórejskej družice

DPRK13. februára 2016 – Slovenská spoločnosť pre vesmírnu politiku (SSPA) ostro odsudzuje vypustenie severokórejskej družice Kwangmyongsong-4, čím Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) porušila rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN 1718 a 1784 v oblasti využívania technológií balistických striel. Severokórejská družica bola vynesená na obežnú dráhu 7. februára 2016 vesmírnym raketovým nosičom Unha-3 z versmírneho strediska Sohae Space Center. Okolo Zeme obieha na polárnej obežnej dráhe s inklináciou 97.4 stupňa, vo výške 500 kilometrov a s periódou 94 minút a 24 sekúnd. Zodpovednou agentúrou za vypustenie satelitu je národná agentúra KĽDR National Aerospace Development Administration.

Vypustenie družice Kwangmyongsong-4 je podľa predstaviteľov KĽDR v súlade s 5-ročným národným plánom pre rozvoj kozmických aktivít. Účelom družice je diaľkové pozorovanie Zeme. Podľa amerických zdrojov sa po niekoľkých dňoch podarilo orgánom KĽDR družicu na orbite stabilizovať. Pred vypustením družice KĽDR notifikovala relevantné medzinárodné inštitúcie, vrátane Medzinárodnej telekomunikačnej únie a Medzinárodnej námornej organizácie. V blízkej dobe možno očakávať, že KĽDR zaregistruje družicu v centrálnom registri kozmických objektov OSN, podobne ako v roku 2013 po vypustení družice Kwangmyongsong-3.

Napriek dodržiavaniu medzinárodnoprávnych záväzkov v oblasti kozmických aktivít SSPA rázne odmieta kroky KĽDR, ktoré testujú technológie využiteľné v programe balistických striel. SSPA sa plne stotožňuje so stanoviskom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ako aj so stanoviskami členov Bezpečnostnej rady OSN. Vypustenie severokórejského satelitu SSPA vníma ako provokáciu, ktorá prispieva ku geopolitickému napätiu v regióne. Krátkozraké aktivity KĽDR môžu viesť k rozmiestňovaniu vojenských systémov na Kórejskom polostrove a v Japonsku so spôsobilosťou zasiahnúť balistické strely, vesmírne raketové nosiče, ale aj družice na obežnej dráhe (ASAT), čo okrem iného ohrozuje bezpečnosť a stabilitu v kozme.