3. júla 2015 — Ruský vesmírny raketový nosič Soyuz úspešne vyniesol na nízku obežnú dráhu zásoby pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Raketa vyštartovala z kazašského Bajkonuru v piatok 3. júla v ranných hodinách. Nákladný modul Progress M-28 by sa mal s ISS spojiť v nedeľu 5. júla krátko po tretej hodine koordinovaného svetového času (UTC).
Úspešný let ruskej rakety má výnimočný význam v kontexte nedávnych neúspešných štartov vesmírnych nosičov amerických súkromných spoločností Orbital Sciences Corporation a SpaceX.
Zlyhania amerických rakiet oživili politickú diskusiu v USA ohľadom ukončenia využívania ruských raketových motorov RD-180. Tie sú súčasťou amerických vesmírnych nosičov Atlas 5 prevádzkovaných spoločnosťou United Launch Alliance (ULA), ktorá bola donedávna výlučným poskytovateľom vesmírnych letov pre americkú vládu. Aj napriek politickému tlaku ULA požiadala za účelom udržania konkurencieschopnosti o dodanie ďalších 14 ruských motorov do roku 2020.
Politicky priechodnejšiu alternatívu mali priniesť vesmírne nosiče Antares a Falcon 9 spoločností Orbital Sciences Corporation a SpaceX. Ich zlyhania 29. októbra 2014 a 28. júna 2015 však vzbudili pochybnosti o spoľahlivosti využívaných technológií.
Problémy s raketami majú však aj ruskí konštruktéri. V apríli tohto roku totiž raketa Soyuz nevyniesla nákladný modul Progress M-27M na optimálnu trajektóriu na nízkej obežnej dráhe, čo zapríčinilo zlyhanie zásobovacej misie.