18. decembra 2017 – 28. novembra 2017 štartovala z nového ruského kozmodrómu Vostočnyj na ďalekom východe nosná raketa typu Sojuz-2-1b s nákladom takmer trojtonovej meteorologickej družice Meteor-M2-1 a ďalších malých 18 satelitov kategórie Cubesat, vrátane desiatich navigačných družíc Lemur-2. Išlo iba o druhý štart z kozmodrómu Vostočnyj. Štart rakety na mieste sledovali ru ský vicepremiér Dmitri Rogozin a riaditeľ Roskozmosu Igor Komarov. Aj napriek úspešnému štartu boli satelity o 15 minút zničené.
Trojstupňová nosná raketa Sojuz-2-1b je pritom spoľahlivým nosičom, ktorý na obežnú dráhu dopravil medzi inými aj navigačné satelity Galileo, GLONASS a zásobovacie lode Progress ku ISS. Skladá sa z troch stupňov, prvý stupeň je podporovaný štyrmi pomocnými raketami a posledný stupeň, Fregat, je určený na manévrovanie na obežnej dráhe. Raketa letela severozápadným smerom, ponad východný Sibír, severný ľadový oceán, východne od Grónska, Atlantický oceán a družice mala dopraviť na polárnu dráhu. Pomocné rakety, prvý a druhý stupeň sa oddelili podľa plánu a dopadli na Sibír v prvých minútach letu. Po viac ako desiatich minútach sa oddelil tretí stupeň a Fregat sa mal po dvoch aktiváciách motorov dostať na takmer kruhovú dráhu vo výške 800 kilometrov a vypustiť hlavný satelit Meteor-M2-1. Potom mal nasledovať tretie zapnutie motorov, zmena dráhy na výšku medzi 580-814 km, separácia ďalších satelitov, štvrté zapnutie motorov, zmena dráhy na a postupné oddelenie zvyšných satelitov. 5 hodín po štarte sa mal zapnúť motor Fregatu posledný krát a nasmerovať posledný stupeň do zemskej atmosféry, kde mal zhorieť nad Tichým oceánom.
Tri a pol hodiny po štarte však Roskozmos vydal stanovisko o letovej anomálii a strate spojenia s nosnou raketou. Vyšetrovanie ukázalo, že problém nastal pri prvej a druhej aktivácii motorov Fregatu, ktorý sa z transfer dráhy mal dostať na kruhovú. Objavili sa aj svedectvá pilotov, ktorí v tom istom čase videli bolid nad severným Atlantikom, v blízkosti Islandu. Vyšetrovacia komisia zistila, že problém spôsobila chyba softwaru navigácie Fregatu a faktu, že raketa štartovala z Vostočnyj, namiesto tradičných kozmodrómov Bajkonur a Plesetsk. Iná zemepisná šírka, orientácia dráhy, rakety a software vyhodnocujúci rotáciu podľa gyroskopov Fregatu spôsobili, že Fregat bol namiesto navedenia na 800-kilometrov vysokú dráhu vystrelený opačným smerom, balisticky do zemskej atmosféry.
Aj napriek neúspechu, rovnaká nosná raketa už 2. Decembra 2017 z Plesetsku úspešne vyniesla satelit Kosmos 2524. Z doterajších 72 štartov nosná raketa Sojuz-2 zlyhala iba štyrikrát.