Čínska vesmírna loď na deorbitálnej trajektórii

chinass26. septembra 2016 – Prototyp čínskej vesmírnej stanice Nebeský palác, ktorý je na obežnej dráhe od septembra 2011, sa ocitol na nekontrolovateľnej deorbitálnej trajektórii. Strata kontroly nad kozmickým objektom bola potvrdená čínskymi úradmi. Pôvodne mal Nebeský palác kontrolovane deorbitovať do konca tohto roku pádom do Tichého oceánu. Strata kontroly nad vesmírnou loďou však odsunula jej nepredvídateľný návrat do atmosféry koncom budúceho roka. Podľa predbežných analýz by mali takmer všetky časti kozmickej lode zhorieť pri deorbitácii.

Vesmírny palác Tiangong- 1 je svojou 8.5-tonovou váhou  a rozlohou približne 3x10m podstatne menší ako súčasná Medzinárodná vesmírna stanica (ISS). Pre čínsky vesmírny program bola významným prínosom prostredníctvom viacerých experimentov, vrátane stretnutí a spájaní kozmických objektov, ale aj pobytu astronautov.

Začiatkom septembra Čína vypustila na obežnú dráhu laboratórny modul, ktorý má slúžiť ako základný prvok budúcej čínskej vesmírnej stanice – Nebeský palác 2. Druhým krokom by mala byť misia s ľudskou posádkou. Na čínsku vesmírnu stanicu obiehajúcu okolo Zeme vo výške 393 km by mali prísť 2 astronauti. Na spomínaných moduloch by mali Číňania previesť niekoľko experimentov. Jedným z nich má byť „tankovanie za letu“ so zabezpečením vyrovnávania tlaku medzi palivovou nádržou a tankujúcim modulom. Cieľom Čínskej národnej vesmírnej agentúry je vybudovať 55-tonovú vesmírnu stanicu do roku 2020. Je možné, že v rámci medzinárodnej spolupráce budú v budúcnosti na čínskej vesmírnej lodi „lietať“ aj európski astronauti.