Nosné rakety Indie čoraz atraktívnejšou voľbou

india27. októbra 2015 – Trh so službami poskytovanými kozmodrómami a nosnými raketami zaznamenal koncom roka 2015 zásadný vývoj, a to v dôsledku rastúceho záujmu amerických súkromných spoločností využívať indické nosné rakety a kozmodrómy na vynášanie komerčných družíc na obežnú dráhu. Aktuálna politika USA v rámci medzinárodnej spolupráce v oblasti vesmírnych služieb zásadným spôsobom odrádza súkromné americké spoločnosti vysielať do vesmíru svoje družice z Indie. Zo súkromného sektoru v ostatnom období prichádza iniciatíva túto politiku zmeniť. Dokumentuje to skutočnosť, že India je na svetovom trhu už etablovaným hráčom a jej vplyv a atraktívnosť pre potenciálnych partnerov v oblasti vynášania družíc narastá.

Týmto krokom sa môže posilniť už dnes významná pozícia Indie v globálnom vesmírnom sektore. Väčšia angažovanosť Indie na trhu nosných rakiet je len logickým vyústením záujmu Indie o rozvoj komerčného vesmírneho sektoru. V ponuke Indickej vesmírnej kancelárie ISRO ide konkrétne o poskytovanie služieb, ktoré poskytuje kozmodróm Sriharikota a nosné rakety PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle).

Možnosť štartovať z Indie môže byť zaujímavá aj pre Slovensko. Hoci štart prvej slovenskej družice skCUBE by sa v roku 2016 mal uskutočniť z americkej vojenskej základne v Kalifornii, pri diskusiách o výbere poskytovateľa tejto služby sa uvažovalo aj o Indii. Napokon to nie je prekvapivé, keďže aj prvý rakúsky satelit TUGSAT-1 letel totiž do kozmu práve z Indie. Napriek tomu, že Slovenská republika je dnes na prístupovej ceste do Európskej vesmírnej agentúry (ESA), a tým pádom prichádza pri úvahách o budúcich slovenských družiciach do úvahy hlavne európsky kozmodróm vo Francúzskej Guyane, otvorená môže byť aj možnosť využiť ako poskytovateľa kozmodrómu a nosných rakiet v súčasnosti druhú najľudnatejšiu krajinu sveta.